Strona główna > Okulistyka kliniczna > Badanie niemowląt i małych dzieci

Badanie niemowląt i małych dzieci

Zbadaj wzrok swojej pociechy już dziś!

W Centrum Okulistyki OKOLUX dysponujemy urządzeniami dedykowanymi specjalnie do badań oczu u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Urządzenia te różnią się znacznie od tych stosowanych u dorosłych. Dzięki nim możemy jednak zbadać te dzieci, które ze względu na swój wiek nie współpracują z lekarzem. Wśród urządzeń wyróżniamy:

- wziernik Fison do badania dna oka u niemowląt i dzieci oraz do diagnostyki retinopatii wcześniaczej,

- soczewka 28D,

- soczewka 20D,

- reftaktometr Retinomax do badania wad refrakcji,

- tonometr Icare do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące przygotowania się do wizyty z niemowlakami:

Opiekunowie małych dzieci (najlepiej do 3 lat, a zwłaszcza do 1 roku obowiązkowo!) proszeni są nie karmić i nie poić dzieci 1, 5 godziny przed wizytą - ze względu na ryzyko zachłyśnięcia treścią pokarmową - dzieci badane są na leżąco na pleckach. Badanie będzie wymagało zakroplenia oczu celem poszerzenia źrenic.

Rodzaje badań u niemowląt i małych dzieci

W Centrum Okulistyki OKOLUX wykonujemy pełne badanie oulistyczne u niemowląt i małych dzieci. W jego skład wchodzą między innymi ocena odruchów źrenicznych, wodzenia za przedmiotami, ruchomości gałek ocznych, ciśnienia wewnątrzgałkowego, przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, tylnego odcinka oka (nerw wzrokowy, siatkówka, plamka zółta) wziernikiem obuocznym Fisona oraz jednoocznym. W ramach standardowej wizyty wykonujemy także badanie przy pomocy urządzenia Retinomax - najszybszego na świecie urządzenia do badania wad wzroku u maleńkich dzieci. Proponujemy także wykonanie badania USG gałek ocznych jako badania uzupełniającego.

Badaniem dzieci w naszej Klinice zajmują się:

dr **Gracjana Fijałkowska**, która posiada doświadczenie zdobyte podczas wielu lat pracy w Klinice Okulistyki Dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,

oraz dr n. med. **Barbara Rybus-Kalinowska**, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie badań dzieci, pracuje w Oddziale Okulistyki Dzieciecej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Godziny otwarcia

Pon-Pt

10:00-20:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela

Zamknięte

Kontakt

Adres

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja