Strona główna > Okulistyka kliniczna > Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Ciśnienie oka czyli tzw. ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Tak jak piłka do gry w nogę utrzymuje swój kształt dzięki ciśnieniu powietrza panującego w jej wnętrzu tak oko, aby mogło prawidłowo funkcjonować i przewodzić promienie światła, musi być odpowiednio napięte, czyli musi mieć **właściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe**. To ciśnienie zapewnia oku płyn, tzw. ciecz wodnista, która nieustannie w oku przepływa z miejsca jego produkcji do miejsca wchłaniania. Niesie ona ze sobą także substancje odżywcze i tlen, a zabiera substancje zbędne i dwutlenek węgla. Czasami jednak** dochodzi w oku do zaburzenia odpływu tego płynu** i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Taki przewlekły wzrost ciśnienia w oku może doprowadzić do uszkodzenia jego struktur, z których najbardziej wrażliwą jest nerw wzrokowy. Schorzenie to nosi nazwę jaskry i jest jedną z najczęstszych przyczyn **nieodwracalnej ślepoty na świecie** .

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego wynoszą między **10 a 21 mmHg**. Jednakże bezpieczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego to taka, przy której nie postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zatem u jednego pacjenta wartość ta będzie wynosiła poniżej 18 mmHg, a u innego poniżej 14 mmHg. Wynika to za faktu, że oprócz ciśnienia w oku, także inne czynniki mogą się przyczyniać do wystąpienia jaskry. Wśród nich ważne są cznniki naczyniowe, niedokrwienne, wiek, genetyczne. Jeśli u kogoś z członków rodziny występuje jaskra to jest to także czynnik zwiększjący ryzyko pojawienia się jaskry u pacjenta.

**Czy miała(e)ś kiedyś badane ciśnienie w oku?** To badanie, czyli tzw. tonometria, jest bezbolesne. W naszej Klinice przeprowadzamy go za pomocą najnowszej generacji** urządzenia iCare**, który umożliwia bardzo dokładny cyfrowy pomiar ciśnienia w oku oraz wysoki komfort badania. Urządzenie to jest dokładniejsze niż urządzenia wykorzystujące podmuch powietrza do pomiaru. Badanie nie wymaga znieczulenia oka. Z tego powodu badanie małych dzieci jest równie łatwe i bezstresowe jak dorosłych. Do badania używamy jednorazowych sond, które zapewniają pełne bezpieczeństwo i chronią pacjenta przed ewentualnymi infekcjami, które mogą być przeniesione przez urządzenia starszej generacji i urządzenia wykorzystujące podmuch powietrza.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe, tak jak i ciśnienie ogólne, **ulega wahaniom dobowym**. U większości ludzi najwyższe jest w godzinach przedpołudniowych. Jednakże w jaskrze prawidłowy rytm dobowy ciśnienia wewnątrzgałkowego może być zaburzony. Dlatego też w niektórych przypadkach warto jest zbadać ciśnienie wewnątrzgałkowe o różnych porach dnia i wykreślić tzw. krzywą dobową ciśnienia wewnątrzgałkowego (patrz niżej na przykładową krzywą ciśnienia wykreślaną dla pacjenta w naszej Klinice). Nasz lekarz, na podstawie tej krzywej, będzie mógł dobrać leczenie idywidualnie do zachowania się ciśnienia wewnątrzgałkowego danego pacjenta. Zapewni to lepszą kontrolę choroby i zwiększy szanse na zatrzymanie jaskry.

Godziny otwarcia

Pon-Pt

10:00-20:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela

Zamknięte

Kontakt

Adres

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja