Strona główna > Okulistyka kliniczna > Jaskra

Jaskra

Jaskra jest czasami nazywana cichym zabójcą wzroku.

Jaskra jest nazywana cichym zabójcą wzroku. A to dlatego, że w większości przypadków nie daje żadnych objawów, a pacjent zgłasza się do okulisty dopiero gdy zaniewidzi na jedno oko. Jaskra wynika z uszkodzenia nerwu wzrokowego, które jest zwykle postępujące i niebolesne. Krąży także mit, że jaskra jest nieuleczalna. To nieprawda. Jaskrę można i trzeba leczyć, by zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu narządu wzroku. Kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie jaskry, gdyż pozwala ono na włączenie leczenia i zahamowanie postępu choroby.

Diagnozę może postawić jedynie okulista po wnikliwym badaniu uwzględniającym przede wszystkim badanie dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badaniach dodatkowych. Głównym parametrem monitorowanym w jaskrze jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Niekiedy niezbędny staje się zabieg laserowy lub chirurgiczny.

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego wynoszą między 10 a 21 mmHg. Jednakże bezpieczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego to taka, przy której nie postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zatem u jednego pacjenta wartość ta będzie wynosiła poniżej 18 mmHg, a u innego poniżej 14 mmHg. Wynika to za faktu, że oprócz ciśnienia w oku, także inne czynniki mogą się przyczyniać do wystąpienia jaskry. Wśród nich ważne są czynniki naczyniowe, niedokrwienne, wiek, genetyczne. Jeśli u kogoś z członków rodziny występuje jaskra to jest to także czynnik zwiększający ryzyko pojawienia się jaskry u pacjenta.

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja