Strona główna > Okulistyka kliniczna > Nadmierne łzawienie (epiphora)

Nadmierne łzawienie (epiphora)

Częsty objaw polegający na "przelewaniu" się łez z worka spojówkowego na twarz

Nadmierne łzawienie to częsty objaw polegający na "przelewaniu" się łez z worka spojówkowego na twarz, co powoduje duży dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie wzrokowe, np. prowadzenie samochodu, czytanie, oglądanie telewizji itd. Przyczyną jest **zaburzony odpływ łez** z worka spojówkowego. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje w wieku **niemowlęcym oraz u ludzi starszych**. Objawy mogą występować jedno- lub obustronnie. Najważniejsze jest jednak to, że w większości przypadków nadmierne łzawienie może być **wyleczone**. Najczęstszą przyczyną nadmiernego łzawienia jest **niedrożność dróg łzowych lub ich zwężenie**.

W Centrum Okulistyki OKOLUX wykonujemy kompletną diagnostykę niedrożności dróg łzowych u dorosłych w celu stwierdzenia, na którym poziomie doszło do blokady odpływu łez. W tym celu wykonujemy pełne badanie kliniczne powiek (m.in. ocena położenia powiek, szerokości punktów łzowych), barwienie filmu łzowego specjalnym barwnikiem (fluoresceina - test Jonesa) oraz **sondowanie i płukanie dróg łzowych**. Po tak przeprowadzonym badaniu możemy stwierdzić przyczynę niedrożności i wdrożyć odpowiednie leczenie. Czasem samo płukanie dróg łzowych (potocznie przez pacjentów zwane płukaniem kanalików) może przywrócić drożność dróg łzowych. W pozostałych przypadkach może być konieczne jedno z poniższych:

- założenie specjalnych mikrostentów do punktów łzowych w celu ich poszerzenia,

- wykonaie tzw. punktoplastyki, czyli zabiegu poszerzenia punktów łzowych.

- korekcja nieprawidłowego ustawienia punktów łzowych, np. poprzez procedurę wrzeciona przyśrodkowego,

- korekcja nieprawidłowego ustawienia powiek, np. w przypadku odwinięcia lub podwinięcia powieki,

- wykonanie tzw. dakrocystorinostomii, czyli zespolenia workowonosowego.

Już wkrótce w naszym Centrum będzie możliwość wykoania sondowania dróg łzowych u niemowląt. Śledź naszą stronę oraz profil na facebooku.

Godziny otwarcia

Pon-Pt

10:00-20:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela

Zamknięte

Kontakt

Adres

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja