Strona główna > Okulistyka kliniczna > Stożek rogówki

Stożek rogówki

Korekcja za pomocą soczewek hybrydowych lub twardych.

** Stożek rogówki** to choroba degeneracyjna, w której rogówka ulega postępującemu ścieńczeniu i uwypukleniu (stąd nazwa stożek).

Rogówka jest najbardziej zewnętrzną przezroczystą strukturą oka, przez którą promienie świetlne wpadają do wnętrza oka i są załamywane. U zdrowych ludzi rogówka praktycznie nie zmienia swojego kształtu i grubości przez całe życie. W przypadku stożka rogówki dochodzi do postępującego ścieńczenia rogówki blisko jej szczytu i następowego uwypuklenia, co powoduje, że narasta wada minusowa (krótkowzroczność) i jednocześnie powiększa się astygmatyzm.

Początkowo wada może być korygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi miękkimi. W końcu dochodzi do takiego zniekształcenia rogówki, że okulary i miękkie soczewki nie dają satysfakcjonującej korekcji. Wówczas uzyskanie pełnej ostrości wzroku jest możliwe po dobraniu specjalnych soczewek dla stożka, tzw. **soczewek hybrydowych** lub soczewek twardych. Dobór takich soczewek wymaga dużego doświadczenia, odpowiedniego zaplecza diagnostycznego (keratograf, pachymetr, OCT) i posiadania zestawów próbnych soczewek. Poświęcenie jednak czasu na dobranie odpowiednich soczewek przynosi często świetne efekty i umożliwia funkcjonowanie wzrokowe w życiu zawodowym i prywatnym. Umożliwia także uniknięcie przezszczepu rogówki lub odsunięcie decyzji o przeszczepie rogówki.

W Centrum Okulistyki OKOLUX doborem soczewek hybrydowych oraz miękkich zajmuje się **dr n. med. Sławomir Kuczkowski**, posiadający wieloletnie doświadczenie poparte wieloma certyfikatami ukończonych kursów oraz rzeszą zadowolonych pacjentów.

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja