Strona główna > Okulistyka kliniczna > Zaćma

Zaćma

Poznaj zmętniałą soczewkę, która ogranicza dostęp światła do wnętrza oka.

** Zaćma** to inaczej zmętniała soczewka w oku, która ogranicza dostęp światła do wnętrza oka (ściślej siatkówki). Jest najczęstszą **przyczyną odwracalnej ślepoty na świecie**. W bardzo początkowych stadiach nie wymaga leczenia lecz jedynie obserwacji. Jednakże gdy dochodzi do pogorszenia widzenia, utrudnienia w funkcjonowaniu codziennym, czytaniu, pracy itp. zalecane jest jej leczenie.

"Złotym standardem" w leczeniu zaćmy jest **operacja fakoemulsyfikacji**, czyli rozbicia zmętniałej soczewki z zastosowaniem ultradźwięków, a następnie wszczepieniu do oka sztucznej soczewki umożliwiającej widzenie. Jest to obecnie jeden z **najbezpieczniejszych zabiegów chirurgiczych** i umożliwia w większości przypadków przywrócenie pacjentowi widzenia. Zabieg nie boli i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (żel znieczulający), dlatego też nie ma ryzyka związanego z powikłaniami dotyczącymi znieczulenia ogólnego. Zabieg zwykle trwa **15 do 20 minut**. Można go zatem przeprowadzić nawet u chorych, którzy cierpią na poważne schorzenia ogólne. Lekarz w naszej Klinice dokona kwalifikacji do zabiegu, odpowie szczegółowo na pytania dotyczące tego jak przebiega zabieg, jak się do niego przygotować i jak wygląda leczenie pozabiegowe, a także zaleci, które leki pacjent powinien przyjmować, a które są przeciwwskazane do operacji zaćmy. Następnie wystawi skierowanie do operacji zaćmy, także w ramach kontraktu z NFZ.

Należy podkreślić, że pomimo dostępnych na rynku leków na zaćmę, ich skuteczność jest wątpliwa i brak przekonujących dowodów, by leki te odwracały zmętnienie soczewki. W większości przypadków są stosowane w początkowym stadium zaćmy, by spowolnić postęp choroby.

Godziny otwarcia

Pon-Pt

10:00-20:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela

Zamknięte

Kontakt

Adres

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja