Strona główna > Okulistyka kliniczna > Zmniejszenie rozwoju krótkowzroczności

Zmniejszenie rozwoju krótkowzroczności

Poznaj atropinę, która zmniejsza rozwój krótkowzroczności u dzieci oraz specjalne szkła Nikon Myopsee dla spowolnienia krótkowzroczności.

Od wielu lat krople do oczu zawierające 1% atropinę są stosowane do porażenia akomodacji dla celów diagnostycznych u dorosłych i dzieci, a także w leczeniu niedowidzenia jednego oka (wówczas zakrapla się oko lepiej widzące, by zmusić oko słabsze do pracy). W 2006 roku zakończono 3-letnie badanie, w którym stosowano 1% krople atropinowe u dzieci w celu zahamowania rozoju krótkowroczności. Leczenie okazało się skuteczne, gdyż w 77% redukowało postęp wady. Jednakże objawy uboczne stosowania atropiny w tej dawce (rozszerzenie źrenicy, olśnienie, światłowstręt, utrata akomodacji) stawiały pod znakiem zapytania możliwość stosowania tej terapii na szerszą skalę u dzieci.

W tym roku zakończono drugą fazę badania (badanie ATOM2), w którym porównano skuteczność mniejszych dawek atropiny, w tym o stężeniu 0,01%. Badanie wykazało, że skuteczność tej najmniejszej dawki była większa niż dawek wyższych, a w dodatku najmniejsza dawka charakteryzowała się znacznie mniejszym odsetkiem działań niepożądanych (u 1 % zjawisko olśnienia, brak utraty akomodacji).

Podsumowując, dawka **0,01% atropiny pozwala na zmniejszenie postępu krótkowzroczności** u dzieci, jest dobrze tolerowana i nie wywołuje znaczących efektów niepożądanych. Obecnie w Polsce nie ma dostępnej gotowej atropiny w tej dawce. Zapraszamy do Centrum Okulistyki OKOLUX, gdzie lekarz zbada wskazania do stosowania atropiny i ewentualnie przepisze odpowiednią postać recepturową do stosowania u dziecka.

NIKON Myopsee - legendarna marka produkująca soczewki stworzyła specjalne szkła o unikatowej konstrukcji dla osób z krótkowzrocznością. Myopia znaczy krótkowzroczność, a Myopsee to szkła cieńsze, lżejsze niż standardowe, a co najważniejsze, posiadają budowę podwójnie asferyczną, która dale doskonałe odwzorowanie obrazu na siatkówce oka. Dzięki temu możliwe jest spowolnienie postępu krótkowzroczności w porównaniu do zwykłych szkieł o standardowej budowie. Zapytaj o NIKON Myopsee w naszym optyku.

Godziny otwarcia

Pon-Pt

10:00-20:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela

Zamknięte

Kontakt

Adres

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę

Rejestracja